Projektor jak każdy sprzęt wymaga właściwej eksploatacji oraz przechowywania. Jak każdy sprzęt wymaga regularnych przeglądów oraz konserwacji. Podstawą właściwego użytkowania projektora jest utrzymanie w nienagannej czystości miejsca, w którym jest przechowywany lub eksploatowany projektor. Dzięki temu, urządzenie posłuży nam dłużej. Jednak bez względu na to, jaki rodzaj projektora posiadamy, po pewnym czasie niektóre jego elementy, nawet przy właściwym użytkowaniu mogą ulec wyeksploatowaniu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów projektorów, a do najpopularniejszych należą projektory LED, DLP oraz LCD. Kupując nowy projektor warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, bo to od nich w końcowym rezultacie zależy, jakość wyświetlanego obrazu.
W znacznym stopniu o jego, jakości decyduje jasność lampy oraz tak zwany współczynnik kontrastu. By wyświetlić obraz, wszystkie popularne typy projektorów wymagają źródła obrazu, układu przetwarzania obrazu, źródła światła oraz obiektywu. Projektorów można używać w zależności od mocy źródła światła w zaciemnionych pomieszczeniach lub, w przypadku projektorów przystosowanych do używania w warunkach światła dziennego, również w pomieszczeniach niezaciemnionych. Należy przy tym jednak zwrócić uwagę, aby na wyświetlany obraz nie padało bezpośrednio światło słoneczne. Przy zakupie projektora warto również wziąć pod uwagę żywotność lampy projektora, ponieważ to ona właśnie jest podstawowym elementem funkcjonowania urządzenia i ma istotny wpływ, na jakość wyświetlanego obrazu.
Szacuje się, że standardowa lampa do projektora powinna pracować około dwóch tysięcy godzin w normalnym trybie, a trzy tysiące w trybie oszczędnym. Po upływie tego czasu należy lampę projektora wymienić na nową. Żywotność lampy jest szczególnie ważnym parametrem zwłaszcza, jeśli projektor ma służyć, jako pomoc naukowa lub zastąpić w domu telewizor.
Na szczęście odpowiednio dbając o urządzenie, można wydłużyć żywotność lampy projektora. Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że nie wolno dotykać bezpośrednio palcami elementów szklanych lampy. Palce pozostawiają na powierzchni lampy mikroskopijne cząsteczki tłuszczu, który wypalając się tworzy tak zwany gradient i może powodować uszkodzenie lampy. Ponad to należy pamiętać, aby używać projektora zgodnie z przeznaczeniem, zapewniając dopływ powietrza tak, aby urządzenie nie uległo przegrzaniu.
Przy samodzielnym wymienianiu lampy trzeba pamiętać o tym, aby zawsze stosować się do wskazówek zmieszczonych w instrukcji użytkownika załączonej do projektora przez producenta. Lampę należy wymieniać w rękawiczkach, by nie dotykać bezpośrednio palcami szklanych powierzchni lampy. Równocześnie z wymianą lampy należy wymienić filtr powietrza, ponieważ zanieczyszczony filtr powoduje przegrzewanie się lampy, skracając tym samym jej żywotność. Przy codziennym użytkowaniu należy pamiętać o tym, że nie wolno projektora wyłączać poprzez odłączenie zasilania. Należy w tym celu używać wyłącznie przeznaczonego do tego pilota lub włącznika w obudowie projektora.