Armania Blog

Czyszczenie projektora

Dzięki urządzeniu jakim jest projektor możemy  wyświetlać powiększone obrazy oraz  filmy na specjalnym, przeznaczonym do tego ekranie projekcyjnym lub podobnej płaskiej powierzchni. Aktualnie najbardziej popularnymi na rynku urządzeniami są obecnie projektory LCD, DLP oraz LED. Na jakość wyświetlanego obrazu z projektora w znacznym stopniu wpływa jasność lampy i współczynnik kontrastu. Wszystkie popularne typy projektorów, aby wyświetlić dany obraz wymagają źródła obrazu, układu przetwarzania obrazu, a także źródła światła oraz obiektywu. Projektor, tak jak każde urządzenie multimedialne wymaga właściwego obchodzenia się z urządzeniem, to jest regularnych przeglądów, a także właściwej eksploatacji. Podstawą właściwego użytkowania projektora jest utrzymanie w nienagannej czystości miejsca, w którym jest przechowywany  lub eksploatowany projektor. To ważne, aby kanałami wentylacyjnymi projektor zaciągał czyste powietrze. Jeśli chcemy korzystać z urządzenia przez długi czas, to musimy pamiętać, że niezależnie od jego rodzaju czyszczenie projektora jest rzeczą absolutnie konieczną.

Projektory wymagają częstej konserwacji i choć nie należy to do najłatwiejszych zadań, warto podjąć ten wysiłek. Przede wszystkim, czynności tych należy dokonywać w sposób bardzo delikatny, tak, aby nie uszkodzić żadnego z elementów urządzenia, które mogłoby wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie projektora oraz jakość wyświetlanego obrazu. Ponad  to, trzeba wziąć pod uwagę rodzaj zabrudzenia, z jakim mamy do czynienia, ponieważ właściwe czyszczenie projektora uzależnione jest właśnie od rodzaju zabrudzenia. Najczęściej projektor zabrudzony jest przez kurz, w różnym natężeniu. Wszystko zależy do tego, jak projektor był eksploatowany. Jeśli projektor był używany w zakurzonych pomieszczeniach, to stopień zabrudzenia urządzenia będzie z pewnością większy.

Najprostszą metodą oczyszczenia filtru urządzenia z kurzu, jest potraktowanie filtra projektora sprężonym powietrzem. Obecnie na rynku dostępnych jest sklepów, w których możemy kupić sprężone powietrze w sprayu. Pod żadnym jednak pozorem, nie należy kierować sprężonego powietrza do wnętrza projektora. Takie postępowanie możne w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia bardzo delikatnego układu optyki projektora.

Jak wyżej wspomniano okład optyczny projektora jest bardzo delikatny, dlatego też czyszczenie projektora w środku powinno być bardzo ostrożne, aby uniknąć niechcianych uszkodzeń mechanicznych.

Jeśli nasz projektor posiada gwarancję, to ja lepszym rozwiązaniem jest oddanie projektora do profesjonalnego czyszczenia. Możemy mieć w tedy gwarancję kompleksowego wyczyszczenia naszego urządzenia, bez obaw o jego uszkodzenie. Sprzęt ten możemy wyczyścić na własną rękę. W tym celu, należy użyć specjalnego preparatu do czyszczenia optyki. Środek ten można zakupić w sklepach fotograficznych. Za pomocą miękkiej ściereczki, najlepiej z mikro włókna, która nie porysuje układu optycznego urządzenia, należy nanieść środek na układ optyczny i delikatnie usunąć zabrudzenia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Main Menu x
X