Armania Blog

Lampa do projektora

Choć projektory zazwyczaj używane są w celach dydaktyczno- naukowych, czyli różnego rodzaju szkoleniach, wykładach czy prezentacjach, to jednak, coraz częściej telewizory zastępowane są przez projektory. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów projektorów, różnych firm oraz o różnych parametrach, a to właśnie od tych ostatnich zależy, jakość wyświetlanego przez projektor obrazu. Kupując projektor do własnego użytku powinniśmy mieć na uwadze parę kwestii, a także powinniśmy zwrócić uwagę na pewne parametry.

Najpopularniejszymi projektorami dostępnymi na rynku są projektory LCD, DLP i LED. W głównej mierze, o jakości projektora decyduje jasność lampy do projektora i współczynnik kontrastu. Do wyświetlania obrazu, wszystkie popularne typy projektorów wymagają źródła obrazu, układu przetwarzania obrazu, a także źródła światła i  obiektywu. Kupując projektor musimy mieć na uwadze, w jakim pomieszczeniu on będzie użytkowany, to znaczy czy w jasnym i nasłonecznionym pomieszczeniu, czy w raczej ciemnym- wszystko zależy od mocy źródła światła.

Ponad to dobrze jest zwrócić uwagę na żywotność lampy do projektora, od której zależy, jakość wyświetlanego obrazu, przy lampy powinna pracować do 2000 godzin w standardowym trybie, a 3000 godzin w trybie energooszczędnym. Ma to znaczenie, jeśli planujemy często wyświetlać obrazy lub filmy z projektora. Mniejsza  żywotność lampy wiąże się z częstszymi wymianami lampy w projektorze, a co za tym idzie serwisem projektora, zwłaszcza w sytuacji, jeśli jest on jeszcze objęty gwarancją producenta.

Jeśli projektor ma służyć do oglądania filmów w domowym zaciszu, to trzeba także mieć na względzie, jaki poziom hałasu jest emitowany podczas pracy projektora, który głównie generowany jest przez wentylatory i układy chłodzenia projektorów. Powinien być on na tyle niski, aby nie zakłócać swobodnego odbioru obraz i dźwięku. Ważne jest również przybliżenie optyczne. Im większa wartość tego parametru, tym większa swoboda w doborze odległości projekcji.  Projektor należy ustawiać możliwie najbliżej, a ewentualnej korekcji jasności dokonujemy ustawieniami projektora.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Main Menu x
X